Banki dla środowiska

Żyjemy w czasach, w których zagadnienia typowo ekonomiczne coraz ściślej wiążą się z problematyką społeczną, a także z realnymi wyzwaniami, które stoją przed społeczeństwem. Jedną z największych bolączek w państwach nasyconych przemysłem i rozwijających rozmaite technologie, jest ochrona środowiska naturalnego. Człowiek różnymi swoimi działaniami każdego dnia może ujemnie wpływać na otoczenie, ale może także zrobić dla niego coś pozytywnego. Niektóre zachowania konsumentów mogą diametralnie zmienić kondycję przyrody, pod warunkiem, że będą miały masowy charakter.

 

Postulat troski o naturę znajduje swoje odbicie także w polityce banków. Potężne instytucje finansowe mogą pomóc naturze, jeśli skłonią swoich klientów do zmiany nawyków. Oprócz tego banki z entuzjazmem wspierają proekologiczne inicjatywy, wykładając pieniądze na realizację programów odbudowy populacji zwierząt lub ratowania zagrożonych okazów fauny oraz flory. Robią to również dlatego, że oczekuje tego opinia publiczna, a więc potencjalni klienci.

 

Wiele osób może się zastanawiać, na ile postawa bankierów jest w tym kontekście szczera, a w jakim stopniu jest podyktowana dbałością o własny interes. Być może nie jest to najważniejsze, skoro natura faktycznie zyskuje? Konkretnych przykładów nie musimy szukać długo i teraz się nad nimi pochylimy.

 

Z internetem taniej

Wysokie koszty prowadzenia konta rosną tym bardziej, im mniej nowoczesny jest bank, w którym otwieramy sobie rachunek. W roli „chłopca do bicia” na własne życzenie występuje tu zależne od państwa PKO BP, gdzie płacić trzeba za wszystko. Za prowadzenie konta, za przelewy, za usługi elektroniczne, za kartę płatniczą… Plusem jest duża ilość bankomatów PKO rozsianych po całym kraju (także w mniejszych miejscowościach), a także możliwość wypłaty gotówki bez naliczania prowizji z maszyn WBK. Można zatem rozważyć ten bank jako miejsce otwarcia konta, ale o lokatach lepiej nie myśleć. Czy są w ogóle w Polsce banki, gdzie koszty obsługi rachunków są bardzo niskie lub żadne?

Czytaj dalej Z internetem taniej

Wolny rynek – wolny wybór

Dziś Polska jest krajem kapitalistycznym o gospodarce rynkowej. Wciąż nasz system ekonomiczny ma wiele niedoskonałości i jest pełen patologii, jednak są obszary, w których świat finansów działa całkiem sprawnie, na czym ogromnie zyskują Polacy. Kwestia kluczowa to swoboda jaką mamy w obrocie swoimi pieniędzmi. Możemy je inwestować, wydawać, a także oszczędzać tam, gdzie najbardziej nam się to opłaca. Taką szansę dają nam banki, które rywalizują o klientów na rozmaitych polach. Są to głównie warunki prowadzenia rachunków, lokat, a także polityka udzielania kredytów.

Czytaj dalej Wolny rynek – wolny wybór

Polski krajobraz bankowy

Rynek usług bankowych nad Wisłą i Odrą jest szalenie różnorodny. Działają zarówno placówki z polskim lub częściowo polskim kapitałem, jak i filie największych światowych graczy, nie zawsze występujących pod własnymi szyldami. Ostatnie lata to okres ekspansji banków internetowych, które zyskały wielu klientów zwłaszcza wśród młodszego pokolenia Polaków. Wygodne narzędzia dostępne online i brak opłat za prowadzenie rachunków skłoniły wiele tysięcy młodych ludzi, aby oszczędzać w nowoczesny sposób. Starsi konsumenci, którzy latami nawykli do gotówki, mogą sięgnąć po usługi świadczone według tradycyjnego modelu.

Czytaj dalej Polski krajobraz bankowy

Bankowość spółdzielcza

Do specyficznych form bankowości, z jakimi mamy nad Wisłą do czynienia, należy z pewnością szeroko rozumiana bankowość spółdzielcza. Aktualnie banki tego typu są zrzeszone w jednej grupie kapitałowej, ale poszczególne placówki mają pewien zakres autonomii. Typową cechą takich banków jest ich ścisłe powiązanie z miejscowością, z której się wywodzą. Dysponując taką etykietą prowadzą ekspansję regionalną. Dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli idąc ulicami Poznania natkniemy się na placówkę Banku Spółdzielczego z Dusznik bądź innego wielkopolskiego miasta lub miasteczka.

 

Swego czasu banki te adresowały swoje oferty przede wszystkim do członków społeczności lokalnej. Naturalnym targetem byli chociażby rolnicy, którzy woleli oszczędzać w instytucji dobrze znanej i związanej z historią danego obszaru. Z biegiem lat profil działalności uległ zmianie i dziś banki spółdzielcze działają tak samo, jak wszystkie inne. Mają swoje bankomaty, platformy internetowe, a także bogate portfolio kont i lokat. Ich usługi doceniają zarówno klienci indywidualni, jak też przedsiębiorstwa.

 

Wszystkie banki. o których mowa są w tej chwili częścią Spółdzielczej Grupy Bankowej i pod tym szyldem występują na terenie całego kraju. Skupiają się zwłaszcza w pobliżu największych ośrodków miejskich, szczególnie Warszawy, Poznania czy Krakowa.