Europejska Oferta

Program Europejska oferta to złożona pomoc dla osób zainteresowanych otrzymaniem dotacji z UE. Gwarantuje ona pomoc w określeniu konkretnych potrzeb klienta a także w określeniu możliwości dofinansowania z funduszu europejskiego.

W ramach Europejskiej Oferty, Bank Ochrony Środowiska oferuje między innymi udzielenie promesy kredytowej, która podtwierdzać będzie źródła finansowania projektu zgłoszonego do udzielenia na jego rzecz środków od Unii Europejskiej. Promesa kredytowa to nic innego, jak obietnica banku dotycząca udzielenia kredytu, jeżeli kredytobiorca spełni ściśle określone w niej warunki.

Mimo wszystko jednak promesa nie gwarantuje uzyskania pożądanego kredytu, ponieważ termin ‚promesy’ nie jest jednoznacznie definiowany przez polskie prawo, lecz przez każdy bank z osobna. Dla jednego banku promesa to zobowiązanie, dla innego zaś obietnica, do spełnienia której nie przywiązuje zbyt dużej wagi.

Ponadto, wydanie promesy zazwyczaj nie jest darmowe, a cena tej usługi jest zasadniczno wysoka, wynosi bowiem około 500 złotych, co może wprowadzić klienta w błąd, bowiem wydawać by się mogło, że za taką cenę otrzymuje się konkretne zobowiązanie ze strony banku. Niestety, tak nie jest.