Inicjatywa proekologiczna

Znak ce Centrum Finansowania Biznesu Rating Polski

Przez wiele stuleci, a na pewno od początku powstania przemysłu, działalność wytwórcza i zarobkowa człowieka nie miała na uwadze tego, jakie krzywdy wyrządza się środowisku naturalnemu. Dopiero w kilku ostatnich dekadach cywilizacja dostrzegła nieodwracalność skutków swoich zapędów rozwojowych. Ekologiczny trend pojawił się w samą porę, niektórzy twierdzą nawet, że to był ostatni gwizdek. Niestety istnienie pojęcie wagi, której jedna szala zajmowana jest przez naturę, druga zaś przez stojącą do niej w opozycji naukę, jest w dużym stopniu usprawiedliwione. W dzisiejszych czasach trudno choćby dostrzec cień szansy na pojawienie się pozycji równowagi. Są jednak grupy naukowców, wspierane przez myślące o przyszłości instytucje, które zajmują się wymyślaniem bezpiecznych dla natury rozwiązań. Doszliśmy do takiego etapu rozwoju, na którym nie ma potrzeby rezygnacji z udogodnień dostarczanych przez naukę, należy tylko wybrać takie alternatywy, które nie wyrządzą krzywdy planecie, a są one przecież dostępne.

Inicjatywa pro-ekologiczna może być np. częścią oferty banku. Może on na korzystniejszych warunkach wspierać za pomocą kredytu działalność firm decydujących się na prowadzenie działalności w sposób sprzyjający środowisku. Przecież postawa „eko” może iść w parze z duchem biznesu. Już samo sortowanie odpadów przemysłowych jest w wielu przypadkach krokiem w kierunku poprawy sytuacji, a przedsiębiorstwa świadome mogą często poszczycić się certyfikatami ochrony środowiska. Poprawia to znacznie ich notowania w oczach obecnych klientów i pomaga zdobyć nowych. Dbałość o środowisko naturalne o czymś świadczy i każdy kto stanie przed wyborem produktu wykonanego w zgodzie z naturą i takiego, który został wykonany w duchu lekceważącym wspólne dobro, z pewnością wybierze ten pierwszy.

Wspieranie inicjatywy ekologicznej nie musi wiązać się wyłącznie z pomocą dla przedsiębiorstw. W ofertach banków pojawiają się propozycje tańszych kredytów w zamian za budowanie ekologicznych domów lub za zdeklarowanie zamieszkania w domu już gotowym, które to będą korzystały z odnawialnych źródeł, takich jak np. energia słoneczna, będą tą energię oraz inne zasoby oszczędzały i zostaną wykonane z niezanieczyszczających środowiska materiałów. Decyzja o podjęciu się zamieszkania w takim domu ma więc podwójnie pozytywny wydźwięk: po pierwsze kredyt hipoteczny jest w tym przypadku tańszy, po drugie manifestujemy w sposób dosadny naszą postawę ekologiczną, a o jej słuszności nie trzeba już nikogo zapewniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *