Jak i gdzie założyć konto bankowe?

http://www.bisnode.pl/blog/jaka-lekcja-plynie-z-afery-panamskiej/ windykacja przez telefon telefoniczna windykacja windykujemy telefonicznie

Banki wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań i ułatwień, modernizują swoją ofertę tak, by stała się jak najatrakcyjniejsza dla klienta, a przy tym pozostała konkurencyjna na rynku i opłacalna dla nich samych. Ta współczesna wojna o klienta jest zjawiskiem tak powszechnym, że w codziennej gonitwie ją z łatwością przeoczamy. Warto jednak zachować świadomość tego, iż rynek na którym chcąc nie chcąc egzystujemy jest rynkiem konsumenta i to właśnie do naszych potrzeb jest on dostosowywany. Podobnie ma się sprawa w przypadku usług bankowych, z których korzystanie jest niestety pewną koniecznością. Dlatego, skoro mamy taką możliwość, w momencie podejmowania decyzji o wyborze konta i instytucji go prowadzącej, warto przyjrzeć się kilku parametrom. To na pewno ułatwi nam życie, a w szczególnych przypadkach może też je uratować.

W pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się jak wygląda sytuacja prawna banku, kto jest jego właścicielem i czy jest to byt zaufany, czy jego depozyty są gwarantowane przez BFG, czy nie jest przypadkiem spółką zadłużoną chylącą się ku upadkowi. Taki rekonesans jest zwykle formalności, ale w przypadku gdy mamy zamiar obracać dużymi sumami trochę ostrożności nie zaszkodzi.

Kolejnym krokiem powinno być zdecydowanie jaki rodzaj konta będzie spełniał nasze potrzeby: czy ma to być konto osobiste, oszczędnościowe, walutowe, kredytowe, emerytalne czy też rachunek maklerski. Trzeba pamiętać, że każdy z powyższych charakteryzuje się pewną specyfiką i jest stworzony do konkretnych celów.

Inną istotną kwestią jest wielkość opłat związanych z rachunkiem takich jak opłata miesięczna za jego prowadzenie, opłata za użytkowanie karty, cena przelewów internetowych, opłaty za korzystanie z bankomatów innych banków, czy ewentualne promocje i dodatki. Wiedza w tej materii może pozwolić nam znacznie uniknąć dodatkowych kosztów. W momencie gdy podjęliśmy już słuszną decyzję możemy przystąpić do działań związanych z rzeczywistym zakładaniem konta.

Większość banków umożliwia nieskomplikowane założenie rachunku przez internet. Wystarczy wypełnić prosty wniosek zawierający nasze dane osobowe, teleadresowe, PESEL oraz nr oraz serię dowodu osobistego. Wniosek wypełnia się w internecie dlatego jest on automatycznie przesyłany do banku.

Następną czynnością będzie podpisanie umowy, która w zależności od procedur przyjętych przez bank będzie dostarczona do nas pocztą bądź przez kuriera wraz z pozostałymi dokumentami aktywacyjnymi. Umowę trzeba podpisać i odesłać. W paczce którą otrzymamy znajdziemy również pakiet aktywacyjny, zawierający hasła dostępu do kont, potrzebne by zainicjować działalność usług internetowych. Pamiętajmy, że zwykle karta i komplet PIN-ów w celach bezpieczeństwa przychodzą oddzielnie. W pakiecie powinny znaleźć się także wszelkie potrzebne instrukcje.

Po weryfikacji przez bank otrzymanej umowy i pozostałych dokumentów, konto zostanie aktywowane, co będzie równało się z jego pełną funkcjonalnością.

Oczywiście jest to opis uproszczony, gdyż każdy bank ma swoje wewnętrzne procedury z którymi warto się zapoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *