Jak ugryźć lokatę?

jakie są najczęstsze różnice utp warset

Depozyty długoterminowe, wśród nich lokaty, są najbezpieczniejszą formą inwestowania pieniędzy. Ryzyko jest praktycznie żadne, bo na pewno dostaniemy to, co pierwotnie wpłaciliśmy, a ponadto pojawią się jeszcze jakieś zyski z procentu. Oczywiście w świecie finansów obowiązuje reguła, że im ryzykujemy mniej, tym mniej zarobimy. Lokata nie da nam zbyt wiele, ponieważ jej oprocentowanie waha się od 0,5 do 7 procent w stosunku rocznym. Oznacza to, że stawkę procentową musimy podzielić przez 12, a z tego, co zostanie ująć jeszcze 19 procent znienawidzonego „podatku Belki”. Cudów nie ma, ale jeśli chcemy oszczędzać w ten sposób, warto wybrać najlepiej.

 

Po raz kolejny w sukurs przychodzą nam banki internetowe. Tam oprocentowanie lokat może być najwyższe, ponieważ koszty bieżącej działalności są najniższe. Przywołany już BGŻ Optima może w tej chwili zaproponować aż 7-procentową lokatę połączoną z funduszem inwestycyjnym. Lokata trzymiesięczna to 5 procent, a roczna i dwuletnia – 4. Oczywiście wszystko to w stosunku rocznym. Inny znany e-bank, Alior Sync, proponuje z kolei lokatę na dowolnie wybrany okres z oprocentowaniem 3,6.

 

Ciekawie prezentuje się roczna Lokata dynamiczna z portfolio skandynawskiego Nordea Bank. Oprocentowana na 4,6% jest w tej chwili liderem zyskowności wśród wszystkich dostępnych produktów tego rodzaju. Wadą jest stosunkowa mała ilość oddziałów tego banku w skali kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *