Najbardziej „zielony” w Polsce

narzędzia compliance likwidacja szkód majątkowych

Szczególne miejsce w świecie rodzimej bankowości zajmuje z całą pewnością Bank Ochrony Środowiska. Jako jedyny wprost odwołuje się do tej szczytnej idei, a jego charakterystyczne logo – zielony liść – jest rozpoznawane przez wielu konsumentów. Nie tylko nazwą, ale również konkretnymi działaniami BOŚ wpisuje się w nurt ekologiczny. To jedyna taka instytucja nad Wisłą, w ramach której pracuje departament zajmujący się planowaniem i finansowaniem projektów na rzecz środowiska naturalnego. Zatrudnia się tam też głównego ekologa, który szefuje grupie specjalistów w tej dziedzinie. Kolejna kwestia to liczby.

 

Ponad 20 lat obecności BOŚ na rynku usług bankowych to blisko 10 miliardów złotych przeznaczonych na ekologiczne przedsięwzięcia. Ponadto wspierał i wspiera on akcje inicjowane przez organizacje pozarządowe oraz państwo. Było ich jak dotąd ponad 30 tysięcy, a ich łączna wartość to więcej niż 30 miliardów złotych. Pod tym względem żaden inny bank nie może się z BOŚ równać. Najwięcej uwagi poświęcił dotąd ochronie atmosfery, a także wspieraniu racjonalnej gospodarki wodnej.

 

Obecnie do priorytetów banku należy finansowanie wykorzystania źródeł energii odnawialnej, która wciąż stanowi niewielki procent ogółu energii wytwarzanej w Polsce. Pionierskie było wyliczenie skali emisji gazów cieplarnianych przez bank i opracowanie planów jej kompensacji programem sadzenia drzew.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *