Oszczędzanie po polsku

www.romintagoldap.pl

Trudno wyobrazić sobie ekonomiczny krajobraz jakiegokolwiek państwa bez instytucji bankowych. Banki odgrywają ogromną rolę zarówno w życiu gospodarczym kraju, jak też w życiu poszczególnych obywateli. Ich najważniejszą społeczną funkcją jest przechowywanie i zabezpieczanie depozytów należących do osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Oprócz tego banki, zwłaszcza te największe, angażują się w tysiące operacji finansowych zarówno na szczeblu publicznym, jak też w ramach kapitału prywatnego. Polacy korzystają z usług bankowych chętnie, ale rynek ten ma nad Wisła swoją specyfikę. W dużej mierze jest zdeterminowany przez nawyki ukształtowane w czasach PRL.

 

Starsze pokolenie naszych rodaków przyzwyczaiło się do tradycyjnych rozwiązań i tradycyjnego modelu płatności opartego o gotówkę. Osoby te trudniej przekonać do bankowości elektronicznej, przelewów online oraz innych nowoczesnych udogodnień. Przez wiele lat konsumenci mogli otwierać rachunki tylko w jednym, państwowym banku, czyli PKO BP. Innych placówek po prostu nie było, więc o konkurencji mowy być nie mogło. Wartość pieniądza w Polsce Ludowej była zgoła odmienna, dlatego ówczesne konta nie dawały takich możliwości jak te otwierane dziś.

 

Klienci, którzy swoją przygodę z bankowością zaczęli od PKO najczęściej w nim pozostają. Nie lubią zmian, a duża liczba oddziałów i bankomatów czyni korzystanie z jego usług łatwym i dość wygodnym. Oferta państwowego molocha ma jednak swoje słabsze strony, o czym jeszcze napiszemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *