Po co i jak oszczędzać?

www.blessidunionofsoulsonline.com compliance audyty informacji audyt bezpieczeństwa informacji audyty bezpieczeństwa informacji

Temat kryzysu z jakim się obecnie borykamy, pomijając jego przyczyny nie znane nawet najtęższym umysłom ekonomicznym (chociaż każdy z nich poczuwa się by udzielić nieświadomemu społeczeństwu jakiś wyjaśnień), jest już doszczętnie wyeksploatowany. Jedyny racjonalny wniosek, jaki może wyciągnąć przeciętny zjadacz chleba jest taki, że oszczędzać powinno się i trzeba. Niestety niewielu potrafi to robić, gdyż zwykle wydaje się więcej niż się relatywnie posiada, a po drugie panuje błędna opinia, że przy niskich dochodach oszczędzać się nie można.

Właśnie dlatego jak grzyby po deszczu wyrastają instytucje doradcze, zatrudniające specjalistów, do których udajemy się w poszukiwaniu pomocy, a to tylko w przypadku gdy już uświadomimy sobie zasadność oszczędzania. Powszechnie znane są standardowe metody, w poczet których zaliczamy tradycyjne odkładanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym, zakładanie lokat czy choćby przysłowiowa skarpeta. Jednak po udaniu się do doradcy finansowego dowiemy się o szeregu możliwości, które on zna i w momencie powierzenia mu naszego kapitału, będą one dla nas dostępne. Może się zdarzyć, że tylko od rzetelności firmy, w której on pracuje, zależy pewność naszych pieniędzy, dlatego też należy się dobrze zastanowić, czy podejmiemy to ryzyko i oddamy je w cudze ręce. Społeczeństwo nauczone doświadczeniem płynącym z licznych afer jest nastawione sceptycznie wobec instytucji gwarantujących duży zysk – warto jednak sprawdzić, na czym opierają się owe gwarancje. Niewielu z nas potrafi skutecznie inwestować, jednak jest to niewątpliwie najskuteczniejsza forma gromadzenia środków, a bez nich nie jest możliwe oszczędzanie.

Nie ulega jednak wątpliwości, że powinno się oszczędzać. Przemawia za tym chociażby niepewność, co do wymiaru emerytur młodego pokolenia, a pozostawienia tej kwestii wyłącznie w gestii ZUS-u może wydać się szaleństwem. Powstanie tzw. III filaru jest odpowiedzią na obawy przed wyłącznością skarbu państwa w decydowaniu o naszej przyszłości. Jest także niezależny względem OFE. Jego niewątpliwą zaleta jest także jego dobrowolność – nikt nas nie zmusza do oszczędzania za jego pomocą.

Oszczędzanie poprzez odkładanie pieniędzy na wysoko-oprocentowanym rachunku daje także możliwość uniknięcia poważnych skutków wypadków losowych, takich jak chociażby utrata pracy, czy też nieubezpieczonego mienia. Zachowane pieniądze można wtedy wykorzystać bez narażania się na branie niebezpiecznych chwilówek. Oszczędności mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie, więc ich posiadanie jest ważne, a posiadanie większej puli możliwości rzadko okazuje się złe.

Wypada również wspomnieć o najprostszej formie oszczędzania, którą jest po prostu nie wydawanie pieniędzy bez powodu. Poziom niepotrzebnej konsumpcji osiągnął w przypadku naszej cywilizacji niespotykany dotąd szczyt. Nie potrzeba badań statystycznych, żeby ten sąd potwierdzić. Zazwyczaj wystarczy rozejrzeć się po własnym podwórku, żeby dostrzec marnotrawstwo jakie ma współcześnie miejsce. Ile razy zdarza się nam odwiedzać sklep czy galerię handlową i paść ofiarą zgrabnie sformułowanej reklamy, promocji okazującej się nie być wcale okazją albo własnej nieracjonalnej pazerności? Unikanie niepotrzebnych wydatków można uznać za pierwszy krok do osiągnięcia celu jakim jest posiadanie własnych oszczędności.

Inną formą nietrwonienia powierzonych nam zasobów jest powzięcie decyzji o ekologicznym nastawieniu wobec świata. Może ona wiązać się bezpośrednio z oszczędzaniem prądu, wody, gazu czy jedzenia, w wyniku czego wydajemy mniej, a pośrednio dbamy także o środowisko naturalne. Korzyści płynących z takiej postawy nie trzeba przedstawiać, rzadko jednak myśli się o ekologi w powiązaniu z oszczędzaniem, a bardzo często jedno wynika z drugiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *