Polski krajobraz bankowy

compliance

Rynek usług bankowych nad Wisłą i Odrą jest szalenie różnorodny. Działają zarówno placówki z polskim lub częściowo polskim kapitałem, jak i filie największych światowych graczy, nie zawsze występujących pod własnymi szyldami. Ostatnie lata to okres ekspansji banków internetowych, które zyskały wielu klientów zwłaszcza wśród młodszego pokolenia Polaków. Wygodne narzędzia dostępne online i brak opłat za prowadzenie rachunków skłoniły wiele tysięcy młodych ludzi, aby oszczędzać w nowoczesny sposób. Starsi konsumenci, którzy latami nawykli do gotówki, mogą sięgnąć po usługi świadczone według tradycyjnego modelu.

Ludzie są poniekąd skazani na banki, bo gdzieś muszą swoje pieniądze ulokować. Depozyty są wciąż lepszą opcją aniżeli „skarpeta”, ale powiedzmy sobie szczerze – atrakcyjność oprocentowania, o jakiej można było mówić choćby w końcówce lat 90., to już historia. Obecnie w miarę opłacanej lokaty należy szukać dłużej. Na szczęście pomocą służą internetowe porównywarki, a także fachowe analizy dziennikarzy ekonomicznych.

Jak będą się rozwijać banki w Polsce? Czas pokaże. Scenariusz kryzysu, który jeszcze nieśmiało puka do naszych drzwi może skutkować kolejnymi przewartościowaniami na rynkach finansowych. Ważne, aby Polacy postępowali rozważnie i nie wpadali w pułapki kredytowe, z których najtrudniej się wyplątać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *