Redukcja kosztów i zysk dla przyrody

Prowadzenie rachunków w bankach jest ściśle związane z opłatami, które klienci muszą regularnie uiszczać, aby móc korzystać z usług finansowych. Czasami ich wysokość jest zależna od stopnia cyfryzacji w danym banku. Jeśli w ramach konta należy płacić za papierowe wyciągi i załatwiać kwestie formalne tradycyjnymi kanałami, klient może zacząć szukać takiej usługi, która będzie mniej kosztować. Ograniczanie wydatków własnych leży zatem w najlepiej pojętym interesie banku. Dodajmy do tego sferę wizerunkową – część zaoszczędzonych pieniążków można przeznaczyć na akcje społeczne o ekologicznym profilu. Są tego namacalne przykłady.

 

Lukas Bank postanowił przekazać połowę pieniędzy, które normalnie przeznaczyłby na przygotowanie papierowego wyciągu na pomoc polskim jeżom. Zwierzęta te borykają się z licznymi problemami populacyjnymi i bez wsparcia człowieka ich liczebność w naszym kraju może być zagrożona. Program spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Spora grupa klientów Lukasa zdecydowała się na e-wyciągi. Ten sam bank w ramach podobnej akcji wyposażył dziesiątki bibliotek w książki dla dzieci.

 

Zmiana polityki banków na zgodną z interesami środowiska dała wyraźną zmianę w statystykach. W roku 2009 ilość zakupionych kopert oraz papieru spadła o jedną czwartą. Z kolei w roku 2010 bank Pekao SA namówił na e-wyciągi ponad 800 tysięcy klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *